ویزای شنگن

ویزای شنگن ویزایی است که به دارنده آن اجازه می‌دهد از راه هوا، دریا یا زمین وارد کشورهای عضو منطقه شنگن شود.

قوانین ویزای حوزه شینگن

به قوانینی گفته می‌شود که توسط اتحادیه اروپا تعیین و در حوزه شنگن و دیگر اعضای اتحادیه اروپا به اجرا در می‌آید. این قوانین می‌گوید اگر فردی غیر اروپایی بخواهد به کشورهای عضو اتحادیه اروپا، حوزه اقتصادی اروپا، سوئیس، کرواسی، بلغارستان، قبرس یا رومانی شود باید ویزای شنگن دریافت کند.

حوزه شنگن شامل ۲۲ کشور عضو اتحادیه اروپا و چهار کشور غیر عضو ایسلند، لیختن‌اشتاین، نروژ و سوئیس می‌شود. بلغارستان، کرواسی، قبرس و رومانی هنوز عضوی از شنگن نیستند اما قوانین ویزای آنها بر اساس قوانین ویزای شنگن بنا شده‌است.[۱] با در نظر گرفتن اهداف سفر، ویزای عادی شنگن به هفت نوع C, B، A , ویزای ملی ,ویزای دوبار ورود , ویزای یک بار ورود و ویزای چندبار ورود تقسیم می‌شود.[۲]

منطقه شنگن ۲۷ کشور را شامل می‌شود. این کشورها عبارتند از: اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، کرواسی، اسپانیا، سوئد و سوئیس.[


با داشتن ویزای یکی از کشورهای عضو حوزه شینگن می توانید به طور آزادانه و بدون نیاز به اخذ ویزای کشور دیگر در این منطقه آزادانه رفت و آمد کنید، البته که قوانین ومقرراتی تعیین شده است که ملزم به رعایت آنها هستیدبه طور مثال یکی از آنها این است در پایان مهلت مقرر در ویزای خود باید این منطقه را ترک کنید.

کشورهای عضو این منطقه سخت گیری های شدیدی در پذیرش افراد دارند، به عنوان مثال از پذیرش متقاضیانی که دارای سابقه کیفری هستند جلوگیری می شود.

انواع ویزای شنگن

همانطور که گفته شد نوع و مدت اعتبار این ویزا به هدف سفر شما بستگی دارد. این ویزا به سه دسته زیر تقسیم می‌شود:

 • ویزای اتحادیه شنگن یا (USV) Uniform Schengen Visa
 • اعتبار محدود منطقه‌ای یا (LTV) Limited territorial validity Visa
 • ویزای ملی یا National Visa

نکته مهم: به لحاظ قانونی اگر ویزای شنگن داشته باشید، تا زمان اعتبار آن می‌توانید در کشورهای عضو تردد کنید. اما برای برخی از مسافران این مسئله پیش آمده که با ویزای یونان نتوانسته‌اند به آلمان وارد شوند. علت آن خوردن مهر LTV بر ویزای آنان است. پس اگر قصد سفر به کشورهای مختلف اروپایی دارید این نکته را در نظر داشته باشید.

ویزای اتحادیه شنگن


ویزای اتحادیه شنگن همان ویزای گردشگری اروپا است. دارنده ویزا می‌تواند هر 6 ماه یک‌بار به مدت 90 روز به کشورهای اروپایی سفر کند. این ویزا به سه دسته A، B و C تقسیم می‌شوند.

ویزای شنگن نوع A

این ویزا برای ترانزیت فرودگاهی صادر می‌شود. دارنده آن صرفا می‌تواند در یکی از فرودگاه‌های حوزه شنگن پروازش را به مقصدی خارج از کشورهای عضو تغییر دهد. شما نمی‌توانید از ویزای نوع A برای ترانزیت در دو یا چند فرودگاه استفاده کنید.

ویزای شنگن نوع B

این ویزا نیز به نوعی ویزای ترانزیتی محسوب می‌شود. شما با داشتن آن می‌توانید ظرف مدت ۵ روز با خودرو یا قطار از خاک کشورهای حوزه شنگن عبور کنید.

ویزای شنگن نوع C

این ویزا برای اقامت کوتاه مدت در کشورهای عضو صادر می‌شود. اهدافی مانند گردشگری، رویدادهای فرهنگی و ورزشی و بازدید از اقوام را پوشش می‌دهد. ویزای نوع c به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 • ویزای سینگل شنگن یا ویزای یک‌بار ورود
 • ویزا دو‌بار ورود
 • ویزای مولتیپل شنگن یا ویزای چند بار ورود
ویزای سینگل شنگن (Single-Entry)

اگر روی ویزای شما برچسب «Number of Entries 1» خورده باشد؛ یعنی فقط یک‌بار می‌توانید به کشورهای عضو وارد شوید. حتی اگر ویزای شما اعتبار داشته باشد، بعد از خروج نمی‌توانید به حوزه شینگن وارد شوید.

برای ویزای سینگل می‌توانید بیمه مسافرتی سینگل تهیه کنید. اطلاعات کامل در مورد بیمه مسافرتی سینگل را اینجا بخوانید.

ویزای دوبار ورود شنگن

اگر روی ویزای شما برچسب«Number of Entries 2» خورده باشد؛ می‌توانید در بازه 180 روزه دوبار وارد این حوزه شوید. اگر در مدت اعتبار ویزا از ناحیه شنگن خارج شوید، باز به شما اجازه ورود داده می‌شود.

ویزای مولتی شنگن یا چند بار ورود

اگر روی ویزای شما برچسب«Number of Entries MULT» خورده باشد؛ شما می‌توانید به دفعات وارد این ناحیه شوید. ویزای مولتی شنگن محدودیت زمانی حداکثر 90 روز به ازای 6 ماه از سال را دارد.

ویزای اعتبار محدود منطقه شنگن

این ویزای معمولا در شرایط خاص و اضطراری نظیر دلایل انسان دوستانه، برای افراد صادر می‌شود. دارنده آن صرفا می‌تواند به همان کشوری که روادید دریافت کرده یا نهایتا چند کشور محدود سفر کند.

ویزای ملی یا ویزای نوع D شنگن

ویزای نوع D  برای اهداف تحصیلی، کار یا اقامت دائم صادر می‌شود. مدت این ویزا به خاطر ماهیت اهداف تقاضا دهنده (بیزنس/تحصیل) طولانی مدت تعیین می‌گردد. این ویزا در دو نوع سینگل و مولتی صادر می‌شود.

ویزای سینگل نوع D

این ویزا، مختص افرادی است که برای استفاده از خدمات درمانی، قصد اقامت محدود در این ناحیه را دارند.

ویزای مولتی نوع D

دارنده ویزای مولتی نوع D محدودیتی برای ورود به کشورهای حوزه شنگن ندارد. این ویزا معمولا برای افراد زیر صادر می‌شود:

 • دانشجویان خارجی دارای پروژه تحقیقاتی خاص در حوزه شنگن
 • همکاری در انجام پروژه‌های مراکز تحقیقاتی یا موسسه‌های معتبر آموزشی حوزه شنگن
 • افراد متخصص مثل هنرمندان و ورزشکاران که برای اشتراک‌گذاری تخصص خود در کشور عضو تقاضای ویزا می‌دهد.
 • موارد اضطراری: شرایط حاد پزشکی جزء این دسته قرار دارد.

نکته مهم: توصیه می‌شود؛ سفارتی را برای اخذ ویزا انتخاب کنید که می‌خواهید اقامت طولانی‌تری در آن داشته باشید.

شرایط اخذ ویزا

کشورهای اروپایی برای اخذ ویزا معمولا شرایط یکسانی دارند. مهم‌ترین شرایط اخذ ویزا به شرح زیر می‌باشد:

 • گردش حساب بالا و مناسب: گردش ۳ ماهه آخر حساب متقاضی به یورو
 • مشخص کردن هدف سفر به حوزه شینگن
 • تمکن مالی مناسب

 

مدارک مورد نیاز

مدارک زیر برای درخواست صدور ویزا الزامی می‌باشد:

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • اصل گذرنامه فعلی و گذرنامه‌های قبلی
 • دو قطعه عکس ۳.۵ در ۴.۵
 • مدارک شغلی
 • مدارک مربوط به تمکن مالی: گردش حساب و اسناد ملکی
 • بیمه مسافرتی دارای نمایندگی معتبر در کشور مقصد: حداقل پوشش بیمه مسافرتی باید ۳۰ هزار یورو باشد. در ضمن به لحاظ زمانی لازم است کل مدت زمان اقامت فرد را پوشش دهد.
 • بلیط رفت و برگشت هواپیما
 • برگه تایید رزرو هتل: ارائه این مدرک برای کسانی که دعوت‌نامه ندارند الزامی است.