معرفی کشور تایلند

کشور تایلند یکی از کشورهای آسیایی است. این کشور از شرق و شمال شرق با کشور لائوس، از غرب و شمال غرب با کشور میانمار یا برمه، از جنوب شرق با کشور کامبوج و از جنوب با کشور مالزی همسایه است. این کشور از جنوب به خلیج تایلند و از جنوب غربی به دریای آندامان محدود می‌شود. وسعت کشور تایلند ۵۱۳۱۱۵ کیلومترمربع است.
پایتخت کشور تایلند، شهر بانکوک است. جمعیت این کشور در سال ۲۰۲۰، حدود ۶۹ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر بوده‌است. زبان رسمی مردم کشور، «تایلندی» یا«تای» است.
از سال ۱۹۳۲، کشور تایلند یک کشور مشروطه سلطنتی محسوب می‌شود. این کشور به دست نخست‌وزیر و پارلمان کشور اداره می‌شود. مقام پادشاهی در این کشور عزت و احترام زیادی در میان مردم تایلند دارد. تصویر پادشاه تایلند را می‌توانید بر روی اسکناس‌های این کشور ببینید.
نکته‌ی جالب‌توجه درباره‌ی کشور تایلند این است که در مدارس آن زبان انگلیسی آموزش داده می‌شود و در بیشتر هتل‌ها، فروشگاه‌ها و رستوران‌های این کشور می‌توانید به زبان انگلیسی با مردم صحبت کنید.
مردم تایلند در بیشتر مواقع لبخند به لب دارند و به‌همین دلیل به کشور تایلند سرزمین لبخندها می‌گویند. مردم تایلند صبور، مهمان‌نواز، خوش‌رو هستند. درصورتی‌که بخواهید از کاخ سلطنتی و معابد کشور تایلند بازدید کنید، حتماً باید لباس مناسب به تن داشته باشید و کفش خود را از پای در بیاورید.

وضعیت آب‌و‌هوایی تایلند

پوکت

با وجود دور نبودن از شمال خط استوا، پوکت در تمام طول سال، دارای آب و هوایی داغ و مرطوب . با درجه حرارتی ثابت است. فصول خشک و بدون باران از ماه نوامبر تا آوریل و فصل‌های بارانی از ماه مه تا اکتبر به طول می‌انجامد، اما همیشه طی ماه‌های بارانی،  رگبار بعد از ظهر به‌جای بارش مداوم در بسیاری از روزها، امری عادی محسوب می‌شود.

کرابی

کرابی آب و هوایی گرمسیری دارد و دمای آن تنها ۸ درجه‌ سانتی‌گراد بالاتر از دمای خط استوا است. به‌طور کلی دو فصل در این منطقه حکمفرماست (گرم و خشک، خنک و مرطوب)، با این وجود، دمای هوا به‌ندرت در تمام طول سال به پایین‌تر از ۲۷ درجه‌ سانتی‌گراد نزول می‌کند.

اما متاسفانه، بادهای موسمی که آب و هوای این استان را کنترل می‌کنند به موقع جهت‌شان را در هر زمان از سال تغییر نمی‌دهند. به‌عنوان مثال  ممکن است باران در اواخر ژوئن شروع شود، بعد به‌مدت چند ماه متوقف و دوباره در ماه ژانویه شروع به بارش کند.

بنابراین این امکان وجود دارد در فصل‌های خشک به‌خصوص در شروع هم شاهد بارش باران باشیم و همچنین به‌مدت چندین هفته در فصل‌های بارانی خورشید جادوی خودش را به معرض نمایش بگذارد.

تنها زمانی که می‌توان ثبات آب و هوایی را پیش‌بینی کرد، هوای گرم و خشک در ماه مارس و آوریل (۳۷ درجه سانتی‌گراد) و بارش باران در اواخر سپتامبر و اکتبر است. به‌طور کلی درجه حرارت هوای سالانه در کرابی به‌جز ماه‌های مارس و آوریل (۳۷ درجه)  بین ۲۸ تا ۳۲ درجه سانتی‌گراد در روز نوسان دارد.

البته در ماه‌های که باران‌های سیل آسا می‌بارد این دما تا مرز ۲۴ درجه سانتی‌گراد هم کاهش پیدا می‌کند. شب‌ها اما قضیه فرق می‌کند و دمای هوا به مرز ۵ تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد که ممکن است در این مدت احساس سرما کنید. بنابراین همراه داشتن لباس مناسب فراموش نشود. بد نیست به رطوبت هوا هم اشاره کنیم که از ۶۰ تا ۹۰ درصد نوسان دارد.

پاتایا

پاتایا دارای اقلیمی گرمسیری است که به‌دلیل نزدیکی با بانکوک، شباهت بسیاری به آب و هوای این شهر دارد اما به‌دلیل ساحلی بودنش، هوای نسبتا خنک‌تری دارد.زمستان‌های این شهر خشک و دارای آب و هوای بسیار مطلوبی است اما در ماه آوریل، هوا بسیار گرم می‌شود. فصل‌های بارانی اساسا از ماه مه تا نوامبر طول می‌کشند، ولی در طول ماه‌های سپتامبر و اکتبر بارش شدیدتری را شاهد خواهیم بود. در این شهر، باران به‌جای بارش نم نم و طولانی، بیشتر به‌صورت رگباری و کوتاه مدت می‌بارد.

بانکوک

مانند هر شهر گرمسیری، بانکوک هم دارای دو فصل خشک و بارانی است. در همه‌ روزهای سال هوای داغ را تجربه خواهید کرد. البته این هوا برای اغلب مردم قابل‌تحمل است. همچنین حتی در طول فصول خشک هم رطوبت قابل توجهی در هوا وجود دارد.

گرم‌ترین ماه سال آوریل است و در تابستان به‌دلیل پوشش مداوم ابرها کمی هوا خنک‌ می‌شود. فصل خشک نیز از نوامبر تا آوریل به طول می‌انجامد و دسامبر و ژانویه هیچ‌گونه بارانی به زمین نخواهد نشست.فصل بارانی از ماه مه تا اکتبر طول می‌کشد و در این مدت معمولا طی دوره‌های کوتاه باران خواهد بارید. ماه‌های دسامبر و ژانویه بهترین زمان برای سفر به بانکوک محسوب می‌شوند، با این وجود بانکوک شهری مدرن به شمار می‌رود و به‌خوبی برای روزهای بارانی آماده شده است، بنابراین در هر موقع از سال می‌توان از این شهر دیدن کرد

 

 

واحد پول تایلند

واحد پولی کشور تایلند بات یا بت (Baht) است. واحد پول خرد در این کشور با نام ستنگ (satang) خوانده می‌شود. هر ۱ بات معادل ۱۰۰ ستنگ است. واحد پول تایلند با علامت انحصاری (THB) نوشته می‌شود. اسکناس‌های این کشور از ۱۰ تا ۱ هزار بات است.
نکته جالبی که درباره اسکناس‌های این کشور وجود دارد این است که هر کدام از این اسکناس‌ها با یک‌رنگ متفاوت چاپ‌شده است. به‌طور مثال اسکناس ۱ هزار بات به رنگ خاکستری، ۵ هزار بات به رنگ بنفش، ۱۰۰ بات به رنگ قرمز، ۵۰ بات به رنگ آبی، ۲۰ بات به رنگ سبز و ۱۰ بات به رنگ قهوه‌ای است. از جمله سکه‌های رایج در این کشور می‌توان به ۲۵ ستنگ، ۵۳ ستنگ، ۱ بات، ۵ بات و ۱۰ بات اشاره کرد.

غذاهای معروف تایلند

کشور تایلند غذاهای بسیار خوشمزه و متنوعی دارد. یکی از لذت‌بخش‌ترین و خاطره‌انگیزترین بخش‌های سفر به تایلند امتحان کردن غذاها و خوراکی‌های تایلندی است. در ادامه قصد داریم معروف‌ترین غذاهای تایلندی را معرفی کنیم.

توم یونگ گونگ
یکی از غذاهای معروف کشور تایلند سوپی خوش‌طعم و خوشمزه بنام توم یونگ گونگ (Tom Yum Goong) است. ‌مهم‌ترین ماده غذایی که در این سوپ استفاده می‌شود، میگو است. اگر به میگو علاقه دارید و عاشق غداهای دریایی هستید، حتما در سفر خود به کشور تایلند این سوپ خوشمزه را امتحان کنید. در این سوپ مقداری برگ لیمو ریخته می‌شود. این سوپ به دو صورت تند و معمولی سرو می‌شود و اگر از خوردن غذاهای تند دوری می‌کنید، حتماً بگویید که نوع ملایم آن را برای شما درست کنند.

پد تای
یکی از غذاهای معروف و خوش طعم کشور تایلند پد تای (Pad Thai) یا رشته‌فرنگی سرخ‌شده است. پد تای یکی از غذاهای محلی کشور تایلند است و معمولاً در غذاخوری‌های که غذاهای محلی تایلند سرو می‌شود، می‌توانید این غذا را پیدا کنید. پد تای می‌تواند با غذای دریایی یا مرغ یا حتی به شکل کاملاً گیاهی سرو شود. طعم این غذا ترش و شیرین است.

سام تام
یکی از غذاهای خوشمزه‌ی کشور تایلند سام تام (Som Tam) نام دارد. در این غذا ترکیبی از طعم‌های ترش، شیرین، نمکی و تند را می‌توانید امتحان کنید. در پخت این غذا از ادویه های زیادی استفاده می‌شود. سام تام، درواقع یک نوع سالاد است. این غذا تقریباً در همه غذاخوری ها، به‌خصوص غذاخوری های خیابانی کشور تایلند سرو می‌شود. درست کردن این غذا آسان است و به شکل‌های مختلفی طبخ می‌شود. در برخی از انواع آن سس ماهی تخمیر شده یا تخم‌مرغ را در نمک می‌خوابانند و به آن اضافه می‌کنند.

سوپ نودل
یکی از غذاهای معروف کشور تایلند که احتمالاً نام آن را شنیده اید، سوپ نودل (Noodle) یا سوپ رشته‌فرنگی است. این غذا به شکل‌های مختلفی طبخ می‌شود. مرغ، سبزیجات یا غذاهای دریایی سه ماده اصلی در پخت این سوپ است که بسته به ذائقه مخاطب از یکی از آن ها استفاده می‌شود. گاهاً به این سوپ قارچ نیز اضافه می‌شود.

گای مدمامونگ
یکی از غذاهای خوشمزه کشور تایلند گای مد مامونگ (Gai Med Ma Moung) است. این غذا با مرغ سرخ شده و بادام هندی درست می‌شود. طعم این غذا بسیار تند است. اگر به خوردن غذاهای تند علاقه دارید، حتما در سفر خود به کشور تایلند این غذا را امتحان کنید. اگر هم نمی‌توانید مزه‌ی تند را تحمل کنید، می‌توانید هنگام مراجعه به یکی از رستوران‌های تایلند، نوع ملایم‌تر آن را سفارش دهید. این غذا را می‌توانید به همراه برنج دم‌کشیده بخورید.

کائو پد
یکی از غذاهای معروف کشور تایلند کائو پد (Kao Phad) نام دارد. کائو پد، یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین غذاهای کشور تایلند،‌ هم برای مردم محلی و هم گردشگران است. در این غذا از انواع گوشت نظیر مرغ، خرچنگ، گاو یا میگو استفاده می‌شود. این غذا را به همراه برنج سرخ‌شده میل می‌کنند. از دیگر مواد استفاده‌شده در این غذاها می‌توان به سیر، پیاز، تخم‌مرغ و نوعی سس خوش مزه اشاره کرد. برای امتحان کردن این غذا می‌توانید به یکی از غذاخوری های سیاری که در خیابان‌های شهرهای مختلف تایلند قرار دارد، مراجعه کنید.

گنگ کی یو وان گای
یکی از غذاهای خوشمزه و معروف کشور تایلند گنگ کی یو وان گای (Geng Kheaw Wan Gai) نام دارد. این غذا خورشت مرغ کاری سبز است. این غذا یکی از غذاهای تند کشور تایلند است. حتی اگر نوع ملایم آن که با فلفل کمتر طبخ می‌شود را سفارش دهید، بازهم از تندی آن دهانتان را می‌سوزاند.
این غذا را می‌توانید در ۲ نوع مختلف سفارش دهید. در مدل اصلی آن از مرغ استفاده می‌شود. اما اگر بخواهید، می‌توانید این غذا را با گوشت قرمز نیز سفارش دهید و اگر هم گیاه‌خوار هستید و علاقه‌ای به خوردن گوشت ندارید، می‌توانید این خورشت را به‌صورت گیاهی سفارش دهید. برای تهیه خمیر کاری در این غذا از فلفل‌سبز، شیر نارگیل و بادمجان تایلندی استفاده می‌شود.

کاری ماتسامان
یکی از غذاهای خوشمزه و معروف کشور تایلند کاری ماتسامان (Massaman Curry) نام دارد. این غذا بر خلاف غذاهای دیگری که تابه‌حال معرفی کردیم، بومی کشور تایلند نیست و برای اولین‌بار توسط مسلمانان در قرن ۱۹ میلادی، وارد زندگی مردم این کشور شده‌است.
در طبخ این غذا از یک نوع کاری استفاده می‌شود که نسبت به کاری‌های تندِ سبز، زرد و قرمز رنگ کشور تایلند ملایم‌تر است. در این غذا از فلفل‌سبز استفاده می‌شود و یکی از غذاهای تند تایلندی به حساب می‌آید. سس این غذا را با استفاده از جوز هندی، زیره سبز، دارچین و چند ادویه دیگر درست می‌کنند. برای امتحان‌کردن این غذا باید به یکی از رستوران‌های موجود در شهرهای مختلف کشور تایلند مراجعه کنید.

پن کیک موز
یکی از خوراکی‌های معروف و خوشمزه‌ای که می توانید در کشور تایلند امتحان کنید، پن‌کیک موز (Banana Panckakes) است. این خوراکی و دسر خوشمزه را می‌توانید با سس وانیل میل کنید. در تهیه این خوراکی خوشمزه از فندق، شکلات، وانیل، توت‌فرنگی و پرتقال استفاده می‌شود.

اسپرینگ رول
یکی از غذاهای خوشمزه و معروف کشور تایلند اسپرینگ رول (Spring Rolls) نام دارد. این غذا را می‌توانید در غذاخوری‌های خیابانی و رستوران‌های شهرهای مختلف کشور تایلند امتحان کنید. اسپرینگ رول بیشتر به‌صورت پیش‌غذا یا دسر سرو می‌شود و برای تهیه آن از سس‌های ترش، شیرین یا تند استفاده می‌کنند.

سوغاتی های کشور تایلند

در شهرهای مختلف کشور تایلند می‌توانید به فروشگاه‌های خیابانی مراجعه کنید و سوغاتی‌های جذاب و ارزانی را برای دوستان و آشنایان خود خریداری کنید. تنوع سوغاتی‌های کشور تایلند بسیار زیاد است و انتخاب از میان آن‌ها کار سختی است.
اگر شناخت بیشتری از انواع سوغاتی‌های کشور تایلند به دست آورید، می توانید در سفر خود به این کشور انتخاب‌های بهتر و جذاب‌تری داشته باشید و سوغاتی‌هایی را خریداری کنید که برای اطرافیانتان جذاب باشد و رضایت آن‌ها را جلب کند.

ادویه جات تایلندی
یکی از جذاب‌ترین سوغاتی‌هایی که می‌توانید در سفر خود به کشور تایلند تهیه کنید، ادویه‌جات مختلف تایلندی است. اگر در میان دوستان و آشنایانتان افرادی را سراغ دارید که علاقه زیادی به آشپزی دارند، به‌خصوص اگر تمایل زیادی به درست کردن غذاهای تایلندی دارند، می‌توانید ادویه‌جات تایلندی را برای آن‌ها به‌عنوان سوغات هدیه ببرید. در کنار ادویه‌جات می‌توانید سس‌های مخصوصی که در این کشور ساخته می‌شوند را نیز به‌عنوان سوغاتی برای این دسته از عزیزان خریداری کنید.


مجسمه‌های فیل و بودا
یکی از معروف‌ترین و پرطرف‌دارترین سوغاتی‌های کشور تایلند، مجسمه‌های فیل و بودای تایلندی است. این مجسمه‌ها از چوب، فلز یا سفال ساخته می‌شوند. شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چرا این سوغاتی از محبوب‌ترین و معروف‌ترین سوغاتی‌های کشور تایلند است. فیل و بودا دو نماد اصلی کشور تایلند هستند. همان‌طور که در بخش‌های قبلی مقاله اشاره کردیم، دین اکثر مردم تایلند بودایی است و همچنین فیل برای این مردم اهمیت خاصی دارد و نمادی از خوش شانسی است.
حتما در سفر خود به کشور تایلند از این مجسمه‌ها خریداری کنید و برای آشنایان خود به سوغات ببرید.

زیورآلات تایلندی
در کشور تایلند سنگ‌های قیمتی نظیر یاقوت سرخ، لعل، یاقوت کبود و سنگی شبیه الماس به‌وفور یافت می‌شود. جواهر سازان کشور تایلند، یکی از چیره‌دست‌ترین جواهرسازان دنیا هستند. می‌توانید در این کشور زیورآلات مختلفی را با قیمت مناسب تهیه کنید. بهترین مکان برای خرید یا سفارش زیورآلات درتایلند، جاده ماهاسک در بیرون از منطقه سیلیوم است.

ابریشم و کتان تایلندی
یکی از سوغاتی‌های جذاب کشور تایلند پارچه‌های ابریشم و کتان است. علاوه‌بر پارچه می‌توانید اجناس مختلفی را در کشور تایلند ببینید که از جنس ابریشم و کتان است. برای خرید محصولاتی از این‌دست باید به شهر بانکوک بروید. اگر هم در هتلتان فروشگاهی برای فروش سوغاتی‌های تایلندی وجود دارد، می‌توانید سری به آن بزنید و درباره محصولات ابریشمی و کتان تایلندی سؤال بپرسید. شاید بتوانید سوغاتی های جذاب و با کیفیتی را در آن جا پیدا کنید.

ظرف‌های زیبای تایلندی
در کشور تایلند می‌توانید ظرف‌های رنگارنگ و بسیار زیبایی را به‌عنوان سوغاتی به کشور ایران بیاورید. یکی از این ظرف‌های زیبا «چانگ لون» نام دارد. این ظرف از پخته شدن نارگیل در کوره ساخته می‌شود. یکی دیگر از ظرف های عجیب و جذاب این کشور «هوی چو» نام دارد. این ظرف را با نوعی خرچنگ درست می‌کنند.
ظروف سرامیکی تایلند بسیار زیبا ساخته می‌شوند و در طراحی آن ظرافت‌های خاصی بکار گرفته می‌شود و همین ‌موضوع باعث معروفیت این ظروف شده‌است. اگر می‌خواهید این ظروف را به‌عنوان سوغاتی برای اطرافیان خود تهیه کنید، حتما مراقب باشید که در بسته‌بندی آن نهایت دقت را به خرج دهید تا زمانی‌که به خانه برمی‌گردید، با ظروف شکسته در چمدان خود مواجه نشوید.
بهترین منطقه برای خرید این ظروف شهر چیانگ مای است. اگر در میان دوستان و آشنایانتان خانم‌های خانه‌داری را سراغ دارید که از داشتن ظرف‌های رنگارنگ و خاص لذت می‌برند، می‌توانید این سوغاتی را برای آن‌ها تهیه کنید.

تفریحات موجود در تایلند

در کشور تایلند می‌توانید تفریحات بسیار متنوع و مختلفی را تجربه کنید و لحظات لذت‌بخش، آرامش‌بخش، هیجان‌انگیز و جذاب و منحصربه‌فردی را داشته باشید. از جمله این تفریحات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
سقوط آزاد
اگر اهل تجربه کردن هیجان هستید، می‌توانید به شهرهای پاتایا و بانکوک بروید و تجربه سقوط آزاد را داشته باشید.

قایق‌سواری
اگر به قایق‌سواری علاقه دارید، می‌توانید به شهر پوکت بروید و با استفاده از خدمات شرکت “sea canoe” قایق‌سواری با کایاک را در کشور تایلند تجربه کنید. تورهای قایق‌سواری که توسط این شرکت ارائه می‌شود، از چند ساعت تا چندین روز طول می‌کشد و با شرکت در این تورها می‌توانید با قایق جاذبه‌های طبیعی کشور تایلند را از نزدیک ببینید.

زیپ لاین
در کشور تایلند می‌توانید زیپ لاین در جنگل را تجربه کنید. از معروف‌ترین نقاطی که می‌توانید این تفریح را امتحان کنید، می‌توان به چیانگ مای، “Canopy” در بانکوک و “Hanuman World” در پوکت اشاره کرد. این ۳ مرکز طولانی‌ترین مسیرهای زیپ لاین در کشور تایلند را دارند.

غارنوردی
یکی از هیجان‌انگیزترین تفریحاتی که می‌توانید در طبیعت کشور تایلند امتحان کنید، غارنوردی است. این کشور غارهای بسیار جذاب و شگفت‌انگیزی مثل “Pang Mapha”دارد که می‌توانید ساعت‌ها در آن به پیاده‌روی بپردازید و از زیبایی‌های مناظر اطراف لذت ببرید

غواصی
با سفر به کشور تایلند می‌توانید در آب‌های شفاف و زیبای آن غواصی کنید. معمولاً تورهای یک‌روزه‌ای را برای غواصی در نظر گرفته می‌گیرند. اگر غواصی بلد نیستید، آموزش‌های اولیه به شما داده می‌شود.

قایق‌سواری در رودخانه‌های خروشان
اگر اهل هیجان هستید، می‌توانید در آب‌های خروشان این کشور قایق‌سواری را امتحان کنید. برای امتحان کردن این تفریح مهیج می‌توانید به شهر پوکت بروید.

جنگل نوردی
یکی از لذت‌بخش‌ترین تفریحاتی که می توانید در تایلند امتحان کنید، پیاده‌روی در جنگل‌های سرسبز و زیبای این کشور است. برای تجربه کردن این تفریح باید در یکی از تورهای یک‌روزه جنگل نوردی در این کشور ثبت‌نام کنید. در اکثر شهرهای این کشور به‌غیر از پوکت وکرابی می‌توانید این تورها را پیدا کنید.

آبشار نوردی
اگر دوست دارید در کشور تایلند آبشار نوردی کنید، می‌توانید به چیانگ مای بروید و در یکی از مراکز تفریحی آن ثبت‌نام کنید تا این تفریح لذت‌بخش را تجربه کنید.

از دیگر تفریحات جذاب و لذت‌بخش در کشور تایلند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• فیل سواری
• پیاده‌روی در سواحل جذاب تایلند
• لذت بردن از تفریحات شبانه
• شکم گردی و امتحان کردن غذاهای مختلف کشور تایلند
• بازدید از بازارهای شناور در تایلند
• بازدید از معابد بودایی در این کشور
• بازدید از مکان‌های تاریخی این کشور